Özgürlük?

Kişiye kendini sorgulatan ve ustaca yazılmış bir yazı. Bakış açısı bayağı hoşuma gitti. “Öz”gürlük aslen gündelik sorgumuzda kalması gereken bir konu. Peki öyle mi yapıyoruz?

DağDelisi

“Dağlarda özgürlüğü bulmak”/”özgür olmak” oldukça sık duyduğum imge/duygulardan birisi. Hatta geçen sene bu aylarda Dağdelisi facebook takipçilerine sorduğum neden dağlara çıktıkları sorusuna verilen ikinci en popüler yanıt “Kendimi dağlarda özgür hissediyorum”. Kimseyi incitmek istemem, fakat bu yanıtın üzerinde çok düşünülmeden, sezgisel şekilde verilmiş bir yanıt olduğunu düşünürüm (Dağcılar biraz romantik, kuzum). “Kuşlar gibi özgür” gibi. Kuşlar neden özgürdür? Uçabildikleri için mi? Yani karada yaşamak zorunda olmadıkları için mi? Yoksa “uçmak” metaforu yüzünden mi – uçmak, mekanın kısıtlarına kapılmaksızın kaçmak?

Çünkü kimse “Amfibiler kadar özgür” gibi bir ifade kullanmaz. Çoğumuz için dağların hissettirdiği özgürlük, kuş ve uçmak imgesindeki gibi birşey midir? Yani bağlantıyı kuvvetledirmeye çalışırsam dağların aksi takdirde düz olan yaşantımıza üçüncü bir boyut katması ve bu sayede üç boyutta hareket etme kabiliyeti kazandığımızdan mı? Tamam, tabii ki bir mahkum için bu imgenin ne kadar kuvvetli olduğuna şüphem yok. Ama kent insanları niçin hala böyle düşünür? Çünkü isteyen yüksek katlı apartman…

View original post 272 kelime daha

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.