Elma Ağacı

Çatır, ÇAAT.

Doğanın bitiş özeti 42. Aynen yukarıda yazdığım gibi. Dert mi, hastalık mı, rahatsızlık mı? Ekside olanlardan kurtulma anı: “Çatırt, ÇAAT.”.

Bahçemde, benim 15 yıl önce tanışmış olduğum bir elma ağacı var. Kendisiyle konuşabilmenin herhangi bir yolunu aramadığım gibi teknik bilgi zayıflığından, yaşını da tam olarak bilememekteyim. Tek bildiklerim son 15 yılda başından geçenler. Mesela tanışmamızın ilk yıllarında insanlar ona iyi davranmadılar. Capcanlı olsa da, bilinmeyen bir akla hizmet ile toprağa kavuştuğu yerde ateş yakıp, gövdesinin yarısının yanmasına neden oldular. O günden sonra birkaç defa kesilip kesilmemesi konuşuldu. Nitekim bir gün kendine yeni bir dal çıkardı. Hâlâ canı olduğunu o gün farkeden insanlar (sözel sahipleri), onlarca öneriye rağmen, kesmemeye karar verdiler(?!). Ne mutlu ki karar vermede de çok tembel olunmuş…

O zamandan bu yana, canına kıymak isteyen başka bir insan ile karşılamadığından dev ve abartılı meyve veren bir elma ağacına döndü. Öyleki meyve verdiği dönemde tüm elmalarının toplanabildiğini bilmem. Tezattır ki topu topu da 4 elmasını yemişimdir. Kendisinden beslenmeyi sevmesem de Onunla yan yana yaşamayı pek severim.

Beni zorlayan durumlarda zaman zaman aklıma gelir. Düşünsenize didinip, uğraştığınız bir hayatınız var öte yanda ise bir elma ağacı. Bir yanda saatlerin koşturmacaları var, öbür tarafta olduğu yerde duran bir elma ağacı.

Benim kafamda bana dışarıdan bakan göz: elma ağacı. Kendisi, aklımdaki gerçekliğin en ağır sembolü…

Bugün bir çatırt, ÇAAT sonrası 3 ana dalından tekini yakınındaki kiraz ağacının tepesine bıraktı. Toplam 3 saniyede. Dev gibi ana dal ve üstündeki onlarca dolu meyve dalları ile senelerin sessiz duruşuna tek ve son ihanet ile yerçekimine boyun eğdi.

Gerçekliğin ben buradayım sesi eşit oldu kafamı karıştıran bir  “son” hikayesi.

 

Dn: Kirazı, testeresizlikte, devrilen dalı kaya çekici ile kopararak kurtardık… “… Neler yaşamayacaksın ki?” Oruc Aruoba

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.