Elma dersem çık

Teknolojiyle beraber büyüdüm. Güncel müptelası olduğumuz her elektronik parçanın zamanla şekillenmesini gözlemleme şansım oldu. Aralığına denk geldiğim enteresan ve bir o kadar da güzel zamanda teknolojiyi adım adım takip etme şansına eriştim. Bugüne kadar sahip olmuş olduğum kişisel bilgisayarları toplasam 166 pentium’dan beşinci nesil i7’ye 8 rakkamına varıyorum. Birbirinden farklı markalarda, zaman zaman toplama gelişik asistanlar…

Kimseye söylemeyin ama 8 kişisel bilgisayarın da herbiri hâlâ elimde, evimde. Evet. 96 yılından bu yana sahip olduğum her desk ya da lap top, (dikkat) çalışır vaziyette etrafımda. “Gitmesem de görmesem de o köy benim köyümdür” demeyi caiz buluyorum çünkü sahipleri olsam da yüzlerine bakmayalı bayağı oldu.

Hayır, bu yazıyı ne kadar çok döküntüm olduğunu anlatmak için yazmıyorum. Aklımda geçtiğimiz ay, kafamda büyük bir risk ile satın aldığım bilgisayarın şaşkınlığı var.

Hiç kullanmadığım, senelerdir dalgasını geçtiğim bir markayı, işletim sistemi ve de çalışma prensibinden dolayı tercih ettim. Hayatımda bir sabite ihtiyacım vardı ve bana çapa olsun, sorunsuz kullanayım diye satın aldım. Tamamen sorunsuz olduğunu söyleyemem ama hiç beklemediğim, bilmediğim rahatlıkları soktu hayatıma. Her kişisel bilgisayarla geldiğini sandığım hoşnutsuz durumlardan kurtuldum. Mesela soğutma sesi dinlemek gerekmiyormuş?! Tabii ki burada intel’in yeni işlemci tipinin çok ciddi rolü var ama soğutma çalıştığında da ne sağına ne de soluna üflemesi de gerekmiyormuş.

Resmen cihazın kullanım alanının kapsamı arttı. Televizyon ve müzik seti boşa çıktı. Bir bilgisayardan ne kadar iyi ses kalitesi elde edebilirsin ki?

Daha da tuhafı yazılım anlayışımı da değiştirdi. Tıpkı hayatıma “android”in giriş yaptığı günkü kadar mesudum. Neticede elmalar ile armutları karıştırmamak lazım. Verilen extra paranın neye gittiği detaylarda gizli. Eh, bakmazsan bulamazsın…

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.