Açlık Ütüleme

“Zaman eleğinde sallanarak, belli bir tane boyutunun altındakilerin tümü kovaya düştü. Elek bir anda kabalar ile doldu.”

Bir uskumru hikâyesi vardır. Nasıl satabileceğimi bilmiyorum ama yakalanmış, kovaya atılmış bir balığın, yoldan geçen bir adam tarafından suya geri atılması hakkında… Yakaladığı balığın denize geri atılması üzerine şaşkın balıkçı “Neden yaptın?” diye sorar kahramana, adam da “Bir gün çıkışını bulamadığım bir derdim olduğunda, umudum olsun” diye cevap verir. Galiba bu hikâye ile yolum çok erken bir yaşta kesişti ki okuduğumda içime işlemiş…

O zamandan bu zamana defalarca yok sanıldım, rafa kaldırıldım ve de yanımdan geçip gidilmesini izledim. Görülmemekten hallendim. Suratıma defalarca ve ard arda eksiklerim tükürüldü, daha da kötüsü zaman zaman hiçbir şey söylemeden kaybolanlar oldu. Üst üste duşa girsem de henüz tenimden kendilerini temizleyemedim.

Bir yerde kendime: “Bana söylenmiş olan yüzün, onuna sahip olsam, haklılar” dedim… Keza hak ile hukukun konuyla ne alâkası vardı onu da bilemedim. İtilip kakılmak, küçültülerek köşede kale tutmaktan yorgundum ki karnım acıktı.

Kendimi doyuramayınca, beni parçalayıp, sevap olsun diye konu komşuya dağıttıklarını hayal ettim. Nasıl bir kafaysa ardından da “Bir Koç burcuna yapılacak iş mi bu?” diye söylendim.

O noktada bir yerde, odadaki nem oranı, vücudumdaki su miktarını geçti… İki büklüm, anne ata sporu olan ütüden nefret ettim. “Ama dik durulacak hiçbir yanı yok ki bu işin?!” diye isyan ederken, derinlerimde bir yerde, kırışığın tende olanına bile izin vermeyen anama söylenerek takdir vermiş olabilirim.

Günün sadece havada takla atma özelliği eksik, güncel ve servet değerli ütüsüyle bir havlu için didinirken döndüğüm insan içimi hiç açmamış olmalı ki, bu kötü alışkanlıktan vaz geçmeye karar verdim.

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.