Elma Ağacı…

Elma ağacı ile sahip olduğum son anımın üzerinde uzun zaman geçti. Daha doğrusu, elma ağacıyla sahip olduğumu sandığım, son anıdan bu yana çok oldu. Gariptir ki sonuncu anımız olmadığını bilirmiş gibi, olanı burada paylaşmamışım.

Sene evvel bir yaz günü, meyve toplama zamanı geldiğinde, kendi üstüne yıkıldı yol arkadaşım. Bu durum üzerine insanlar eşliğinde gürültülü bir son ile yüzeye çıktığı bölgeden, kesilerek uğurlandı. Sonradan dinlediklerime göre, ne kesenler ne de kesilen hâlinden memnun değilmiş. Meğer yıllar önce dibinde yakılan ateş ile içten çürümeye mahkum edilmiş. Doktorsuz, müdahalesiz, vahşi doğadaymış gibi peyzaj içinde terketmişiz onu. Ne macun süren olmuş ne de budayan…

Kabaca 1 elma ağacına bakmayı becerememişiz. Kesildiği günü görmedim. Ne aksilikse ben yokken kestiler arkadaşımı. Dev dallarını yerde sürüyerek odun yapmaya götürüyorlardı. Apar topar tekini kaptım, ona bile şükür. Ele geçirdiğim dalını, mis gibi elma kokusu eşliğinde soydum, sonra da evime aldım elbette. Salonumdaki güzelce bir yerde duruyor. Cila vurmaya kıyamadığımdan acaba çürür mü diye endişelendim uzun bir süre. Ancak o zamandan bu zamana sadece kokusunu kaybetti ve karardı. Aynı meyvesi gibi.

Her gün cesedinin bir parçasına bakarak, içlendiğim kadar keyifleniyorum. Ah bir bilsen ne de güzeldin elma ağacı…

Belki 6, belki 7 ay sonrasında, hani yüzeye çıktığı yerden kesmişlerdi ya, köklerine dokunmaya cesaret eden olmamıştı… Bir asi, fırladı topraktan. Meğer zaten dipte duruyormuş bir kısmı, gölgede. Gölgeden çıkınca serpildi O da. Kimisi bu yabani, meyve vermez dese de, heyecanla varoluşunu izliyorum. Anlamıyorlar ki elma işinde değiliz biz, sadece büyüyoruz beraberce. 🙂 Boyu beni çoktan geçti!

Merak ettiğim, acaba bu yeniden çıkan, aynı ağaç mı? Başka biri mi?

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.