İç Ki

Klavye beni nereye götürürse o yöne ilerleyeceğim. Ara ara, bu aralar pek sık, ruhumu besleyemediğimden yazı yazamıyorum. Öyle besin almak da kolay değil. En çok şarkı dinleyerek yazsam da, “içim” olmadığında yazacak bir şeyler çıkmıyor, birbirinden güzel tınılar dinleyerek duvarları seyrediyorum.

Ya bu duygularla alıp veremediğim ne anlamış değilim. Sürekli içimde olan en az bir tanesi ile, kaburga kafesim kadar minnacık bir yerde köşe kapmaca oynuyorum. Oysa al karşına, otur iki duble konuş, dinle… Yok!

İşin kötüsü gözden ırak, gönülün içinde, bir bakmışssın bağ, sonra olmuş dağ… Nereden çıktığını bilmeden hükümdar ilan edilmiş, danışmanlıktan şaklabanlığa indirgenmişsin.

Anlamıyorum, içime biriktirdiklerimi.

Dün müydü? 6 saatte günlerim birbirine karıştı… Bilemedim tarihini ama yepyeni bir anda, unuttuğumu sandığım ne varsa aklımda dizildiler. Birbir masama oturup bir kaç çift kinaye seslendirdiler. Yargılar, bağrışmalar, off ne küfürler. Biri geliyor öbürü gidiyor, camın dışarısında gök bir ton açılıyor. İşin kötü yanı, hepsine sadece rezil bir merhabadan fazlası ağzımdan çıkmıyor: “A hoş geldin? Yanında kimi getirdin?”.

Doğduktan sonra edindiğim tanrı misafirleri “müdahale” peşinde, beni dövmekten beter ettiler. “Sticks and stones” sanıyor koskoca ingilteranya! Züğürt tesellisi deyimleriniz var, hu hu!

Gecem gündüze damlarken Elif’ten duyduğum, annesine ait benzetme sürekli aklımdaydı…”Bir takım duygu ve düşüncelerin içimizde dipsiz kuyular olduklarından; içlerine ne atarsak atalım, doldurulamayacak olduklarından; en iyisinin etraflarından dolanmak olduğu” hakkında bir takım cümleler… Tanımı ilk duyduğumda, kendimi “Yaşasın herkesin var!” diyerek mutlu hissetmiştim, hemen ardından da neden benim iç dünyamın buzul gölleri yöresi gibi bölük pörçük olduğuna içerledim. Klasik. Düşmeden yürümek için maymuna dönüyorum ve tamamen de bu yüzden, dışardan bir tuhaf duruyorum.

Hey yavrum, içimde yürümeye çalışıyorum ben, öyle kaşını kaldırıp ukalalık yapacağına, sıkıyorsa gel sen dene! Yani (anneminkinden)…

Şimdi bir takım döngüler var, üçten fazla gözlemlediğim için döndüklerini varsayıyorum:

Yalnızım normalim. Hayat ile akıyoruz. Bir hayalim de var, yeme de yanına koy. Hayal benim, hiç görmesem de, gitmesem de. Ama birden fazla kişi isem barınamıyorum çünkü “kompartmanlaştırmada” bok gibiyim.

Kanser gibi yayılıyor diğerleri bedenime.. Ola ki işler yolunda gitmez de birini bünyemden atmak istersem, organlarımı aldırıyorum ki bu üstümdeki kaçıncı dalağım, ben bile bilmiyorum. Üstelik belki sekiz senedir, midesiz yaşamaktayım, sindirmekte de giderek zorlanıyorum. Belki de ondan beslenemiyorum?

Çok kötü çok.

Korkular ve saçmalamalardan, belli bir yaştan sonra içerime arkadaş bile kabul edemez oldum/muştum. Düşünsene sıkış pıkış oturuyorduk, nefes almaya hava yoktu, her yer kan kokusu çünkü cerahat ve yara dolu… Bir kaç kişiyi de dışarı buyur ettim. Önce kapı önüne masa falan atmıştık da işgaliye yok diye belediye kaldırttı, onlar da o sırada, haklı olarak kalkıp gitmişler… Nadiren “Ben kaçtım” diyen oluyor, iyi de oluyor, daha fazla yer açılıyor, kalanlara ya da çoğunlukla bana.

Boşaldıkça, yankıların daha iyi duyulduğu, girecek yiğidin gözünü kapatması gerektiği bir alanda, misafircilik oynuyoruz.

Neyse işte, tesadüfler şimdi bir de yabancım var. Kapı kitliyken, şeffafça hayalet gibi pörtledi. Pek tanımasam da sempatik birine benziyor.

Ya ne diyeyim içimde durduğundan, sanki tanıyorum. Kanım ısındı.

İyi oldu, iyi oldu ama… Konuşacak konum kalmamıştı, şimdi yeni misafir hikâyeler de getirdi, herkes eğleniyor. Mesela, pankreasın üstündeki arkadaş, son üç senedir uyuyordu köşesinde, o bile kahkahalara uyandı da dinlemeye başladı.

Ya. Yanlış anlama ama bir limonata yapıp ikram etsem iyi olacak. Anlamazsın değil mi? Müsadenle…

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.