Kavram Sahipleri Buyursun

Umut’u getirin bana!” diye sokağın ortasında nara attı içkiden ayakta duramayan Engin Bey. “Açıklasın it, neredesin lan?” cümlesi kaldırımda gümledi, tükürükler dükkan camlarına kadar sıçradı. Kopan ani kıyamet sonrası, kaldırımın farklı taraflarında iki esnaf Engin Ağabey’e doğru koştu. İçkin Usta, Engin ‘beyin sol tarafından‘, Neval Terzi de sağından koluna girdi: “Engin Abi, yine ne yaptı sana Umut?”diye sordular endişeli ama şefkatle… Desteği alınca kendini tam bırakan adamı tesisatçının önündeki taburelere çekiştirerek ilerlediler. Taburede dengesini zar zor sağlayan Engin, tek eliyle suratını kapatıp ağlamaya başladı. Neval Abla karşıya koşarak aspirin ve su almaya gitti. İçkin usta, Engin Bey’in yanına çöküp, bilinçle: “Dök içini abi” dedi. Engin Ağabey çok derin ve de sevilen bir adamdı. Mesleğinin avukatlık olduğu düşünülürse, adalet’e yeterince hizmet ettiği, insanların yüzünü güldürdüğü söylenebilirdi. Bu kadar perişan düştüğüne göre, dediği gibi Umut, fena bir itlik yapmış olmalıydı. Zaten mahallede Umut’u tanımayan yoktu. Herkesi farklı çaplarda dolandırmışlığı vardı. Garip ya, adı çıkmış olsa da hâlâ insanları kandırabiliyordu.

Neval Abla, terlikleriyle şaka şuka, Engin ile İçkin’in yanlarına döndü. “Engin Bey, şunu bir için de içiniz açılsın” diyerek getirdiklerini sırasıyla uzattı. Engin ‘hapı yuttu‘, üstüne de su içti. Zaten görünürde pek de seçenek yoktu. Neval Terzi, üçüncü tabureyi es geçip dörde yerleşti: “Engin Bey, anlatın ne oldu? Ne yaptı zibidi yine?” dedi ve bekledi. Engin Bey sümüklerini çekti ve “Bu dikişi sen bile tutturamazsın Neval, çok pis kandırıldım” dedi. İçkin usta: “Belki ben tamir edebilirim? Söyle Engin Abim” diye üsteledi.

Engin Bey anlatmaya hâli hazırda hevesliydi: “Nisan ayında, bana geldi bu” dedi ve pişmanlıkla durdu. “Huyunu da bilirim, yüz vermeyeyim dedim, kanıma girdi şerefsiz. ‘Kalacak yerim yok, beni evden kovdular’ dedi. Nasıl acımam Neval? Bilirsin beni!”. Neval abla Engin Bey’in bel ölçüsünü bile bilirdi. “Yalnızım zaten İçkin, bana da değişiklik olur gibi geldi. Eve dönüyorum, boş değilim. Sen de bilirsin: bir başına yaşamak da beter, hanım öldüğünden beri yapayalnızım.”. İçkin Usta kafa salladı ve iç çekti. Neval Terzi: “Perihan çok özel bir kadındı” diyebildi… Avukat Engin devam etti: “Baktım ufak ufak eve alışveriş de yapıyor, kahvaltıda ne peynir ne de ekmek eksik. Yemin ederim ‘canımın parçasına, sahip olamadığım‘ oğluma kavuştum gibi oldu. Gittim anahtarlarımdan yaptırdım, ben yokken girip çıkabilsin diye verdim eline”. Neval Terzi ekledi: “Çok genç yaşta öksüz kaldı o zaten” diye. İçkin Usta: “Anasız babasızlıktan yanlış yollara düşer bence de” diye eklendi. Neval konuyu derledi: “İçkin, bu aralar iyi bir işe de girdi, toparlayacak galiba hayatını?”. Üstüne Engin “ah” diye bağırarak göğsüne bir kere vurdu. Herkes sessizce bekledi.

Engin Bey devam etti: “Dün eve döndüm, kapıyı açtım, karşımda bir boşluk. Koltuk, masa, vazo, ne varsa gitmiş.” Bu cümlenin boşluk’tan gitmiş’ine Terzi dizlerine vurup, “Ah vah yah” diyerek ileri geri sallandı. İçkin usta ise, tabureden kalkıp, “Yuh” diyerek sallanmaya kollarını ekledi. Engin Bey acıyla ekledi: “Mobilyalar değil içimi acıtan ya…” …

“Ben alışmıştım hayvana!!” diye en samimi, en çocukça ve en kendi olarak: adaletli bağırdı.

Sonrasında geriye Neval Ablanın “Kısmet” lafı ile İçkin ustanın susması kaldı. Benim aklıma da söylenecek birşey gelmişti. Söylemedim galiba? Üçüncü taburede oturan bendim.

Alışkanlık ya, sorunun sorulmasını bekleyince, soran da olmayınca fikrimi söyleyemeden, tühledim.

İçinizden sorabilecek olanlar için ekleyeyim: “İnsan severken güzel Engin Amca” diyecektim.

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.