Yıl 2000

Millennium, dünyanın tarih kitaplarındaki sonu gelmiş. Daha çağın adı yok.

“Kimim, neden dünyaya geldim” acayip merak konum. Yine de cevabı aramak için hiçbir şey yapmıyorum. Bekliyorum ki cevap kucağıma düşsün, her zamanki gibi…

Aynen de öyle oluyor…

Bizi biz yapan hocalar vardır ya, varlıklarını zamanla yok ettiğimiz kahramanlar hani… Bir tanesi tüm sınıfa şunu diyor: “Biri var sınıfta, hayatın anlamını sorguluyor”. O sorgu sahibi benim o vakit, hayallerde sekiyorum ama kulaklarım duyuyor. Dersi dinlemesem de kulağıma kar suyu kaçıyor.

Neden ben olduğumdan eminim derseniz: Sınavda Baudelaire’i anlat denmiş, ben “Yaşamın anlamı ne ki?” demişim. Baudelaire yaşamayı sevememiş genç, ben genç, o zamanda Kötülük Çiçeklerini nasılsa, zannımca anlaşılmamış… İşin garibi anlamak için çaba bile harcamamışım, anasını satayım (O vakit “analar bile satlık”)!

“O ben miyim?” diye sorgulayarak heyecanla hocaya bakıyorum. O da ilgimi bekliyormuş, göz göze geliyoruz. İki saniye duruyor, konuya davet ediliyor, sonra da cevabı veriyor.

Notum sıfır ama ben şok.

Ukalalık bitik.

Gençlik, yaşa yenilmiş.

İlgi tam. Öğretmenin adı ise elbette Tagan.

Ağzım açık dinleyip “İşte bu” diye haykırıyorum. Söz uçar yazı kalır diye hemen defterime not ediyorum. Anamı ikinci kez satarken not da defter de  kayboluyor!

Tam 1 ay 2 gün önce ama seneler sonrada “öğretmenime” rastlıyorum. Cevabı kaybetmiş olmamın utancıyla kendisini gördüğüm anda yaptığım şu oluyor: Ağlamak. “Hocam hayatın anlamını unuttum ben!” diye hıçkırarak kendimi yerlere atasım geliyor. Oysa aslen gözümden süzülen damlaları usulca elimin tersiyle siliyorum..

“Hayatın anlamı, sen yaşadıkça değişen bir şeydir…”

Ne edersen ona dönüşür,

Mü?

Ne düşünüyorsun, paylaş..

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.